بد و بدتر

میگن در دنیای امروز باید هرکسی در طول روز، وقتی برای روزنامه خواندن، مطالعه کتاب، گوش دادن به اخبار، اینترنت اختصاص بده

ولی امروزه نمی دونم چرا تا میخوای سعی کنی یک کم منصفانه حرف بزنی میگن زیاد اخبار این وری میبینی، رسانه های اینارو ول کن دروغ میگن!!

والا به خدا بنده انقدر قدیمی و بیگانه با دنیای روزام که اصلا مقید به روزنامه و اخبار و اینا نیستم. اینترنت هم فقط به سایت کارگزاری‌م، irbourse , tsetmc ، پروفایلم ، ایمیل و گاهی کدال و گردش موسیقی وار و ... محدود میشه.

در این دو روز هم فقط صحبتهای گفته شده در مناظره ها و ... از زبان خود کاندیداهارو گوش دادم همین.

نظریه ای در مطالب اقتصادی :

در اقتصاد، نظریه ای هست که میگه : «آدمهای ثروتمند جامعه باید حق مانور بیشتری داشته باشند تا بتوانند بار ِ قسمت پایین جامعه رو جبران کنند. مثلا در مورد مالیات، در مورد سهام، مزایده ها، بهره برداری ها ... باید هوای این قشر ُ داشته باشیم تا جامعه روی پا نگه داشته بشه» که این نظریه از نظر خیلیها شکاف طبقاتی میاره و آدمهای متوسط و حتی روبه خوب همیشه در یک سیر ِ ثابت حرکت میکنند و غالبا هم راضی هستند به این وضع چون اوضاعشون نوسانی نداره و زندگیشون میگذره مثل هند و کشورهای کمونیستی.

منبع یادم نیست. اما در آخر ازش استفاده میکنم.

چون شناسنامه ام هنوز آماده نشده در نتیجه رأی من هم بلاتکلیفه.

در نظرات آقای رضایی سوالم اینه که چجوری یارانه 110 هزارتومانی ضد تورمه؟ در صورتی که خیلی از کارشناسان عقیده دارند افزایش یارانه با افزایش تورم مواجهه! راه حل ایشون چیه؟

امروز یواشکی از روزنامه کناردستیم مطلب هایی خوندم

همه چیز محوریت انتخابات داشت. از تذکرات شوران نگهبان، تکذیب خبر بررسی مجدد صلاحیت آقای روحانی (نمیدونستم، کنار کشیدن آقای حداد عادل (نمیدونستم و ...

گوشه ای صحبت های آقای روحانی نوشته شده بود.

گفتند «من اگر انتخاب شوم تلاش میکنم تا تحریم هارو بردارم، سعی میکنم حق آزادی مردم بهشون برگردونم...» و درجایی گفتند : «اصلاح طلب یا اصولگرا و یا هر جناح دیگه ای باید مطالبات به حقشون بررسی بشه. فرقی وجود نداره باید حس آزادی عمل به همه جناح ها بدیم تا احساس تساوی به وجود بیاید و در عمل عدالت ایجاد شود. نباید خط قرمزها گسترده شود. باید ترکیبی از باتجربه ها و جوان را داشته باشیم. باید شایسته سالاری شود»

و باز جایی «من راه آقای خاتمی و رفسنجانی را ادامه میدهم»

با شایسته سالاری همه موافقند. نباید تخصص افراد تحت الشعاع خط قرمزها قرار بگیره، اجرایی شدن دقیق این جمله خودش یک انقلاب ِ بزرگه چون به خاطر گزینشهای غلط، آدمها با تظاهر سر شغلشون هستند گاهی تخصص دارند اما راضی نیستند چون نمیتونند خودِ واقعیشون باشند و این روی کارشون تاثیر میذاره. گاهی تخصص هم ندارند اما طوفان هم بیاد اینها از جاشون تکون نمیخورند.

اما هرچه بیشتر گفتگوهاشونو گوش میدم بیشتر حس میکنم انگار یک گوشه مرداب پیدا کردند مدام هم میزنند!!

 

اما

شما از چه راهی قصد دارید تحریم هارو بردارید. پژوهش های هسته ای متوقف میکنید یا راه حل دیگه دارید؟ آیا اگر شما انتخاب نشدید حاضر هستید راه حل هاتونو به عنوان ایده به رئیس جمهور جدید ارائه میکنید؟ منظورتون از مطالبات جناح ها و تساوی و عدالت چیه؟ آزادی مردم برمیگردونید یعنی چی؟

از هیچ کدوم از کاندیداها نظرهای مختصر و مفید از راهکارهاشون برای صنایع، حفظ آثار ملی، ارتقا تکنولوژیها، درمان، جذب سرمایه های داخلی و خارجی، گردشگری و جلب توریست، سینما، فرهنگ، سیستم آموزشی نشنیدم. فقط با 4 تا موضوع با هم مقابله میکنند.

اما چرا با اصلاح طلب مخالفم : اولا چون نظریه ای که ابتدا گفتم خط مستقیم آقای رفسنجانی و ... است. چیزی که زمان شاه بود. ثروت بین 10 درصد از افراد جامعه میچرخه. 90 درصد جیره میگیرند و زندگیشون میگذره، اتفاقا ماها جزء 90 درصد راضی تر از وضعی مثل الان هستیم چون دغدغه هامون کم میشه اما رقابت و توزیع عادلانه ای وجود نداره. دوم اینکه ابهام دارند، گاهی به نعل میزنند، گاهی به میخ. به خاطر قسمت اتصالات زنجیره ای قوی دارند و نشده کاری انجام بدهند و بگن که اشتباه بود. به زمین و زمان متوسل میشن که توجیه کنن.

عزیز محترمی گفتند : بخش اعظم این تحریم ها ناشی از اجرای بد آزادسازی یارانه هاست نه تحریم ها. انقدر در این مدت صادرات نفت داشتیم که از زمان کشف نفت نداشتیم.

حذف یارانه ها بهتر از این باید اجرا میشد. اما با تحریم های پولی و بانکیِ سال 91 یعنی باید همدیگه رو میخوردیم! اگر صادرات نفت داشتیم که ارز وارد کشور میشد قیمت ارز این نبود. یه بخشی از نوسانات ارز به خاطر کاهش ورود ارز به کشور ِ، یه بخشی دلالان دلار، یه بخشی سیاستهای ناکارامد بانک مرکزی. اما طی سالهای گذشته تا اوایل همین دولت فعلی هم صادرات نفت بیشتر از اینها بود. اما الان نفت خام از عراق وارد میشه در پالایشگاه ها پالایش میشه و با کشتی از بندرهای جنوب میره برای کشورهای دیگه.

قیمت ارز با مراودات خارجی (صادرات ِتولیدات، نفت و گاز) نوسان میکنه. تعدادی کارخونه که بیشتر تولیدات داخلی داشتند ورشکسته یا ضعیف شدند در کنارش کارخونه های دیگه تاسیس شد کمتر اما شد، مثل گروه کارخانه جات مقصود... خیلی کارها اشتباه بود و همین کارخونه ها هم نباید ورشکسته میشدند.

مهم : تمام اینها فقط نظر شخص منه، قرار نیست تایید بشه و یا لزوما درست باشه. در اصلاح طلب ها آدمهایی هستند که فوق العاده با ارزش هستند و منصف. اما ما آدمها یا از این ور بوم میفتیم یا از اون ور بوم. دوست دارم شخص عادی فقط مشخصات هر کاندید (بدون اسم و رسم) و نظرات و ایده هاشو میخوند بعد ببینیم چه اتفاقی در تصمیمات و انتخابهامون میفته.

در هر حال 

بالاخره یکی از 8 نفر رئیس جمهور میشه. از دید بنده خیلی مهم نیست که کی رئیس جمهور میشه چون همشون حرف های خوب میزنن. هیچکس نمیگه میخوام تورم بالا بره یا فرهنگ کشور از بین ببرم.

مهم اینه که چه قدر متحد باشیم که کارهای خوبی که میگن انجام بشه، نه اینکه دست به دست هم بدیم، باهم بریم به حاشیه ها و شایعه ها و هزارتا دوز و کلک دیگه. 1 نفر رئیس جمهور میشه و نهایتا 100 نفر راس کار قرار میگیرن اما ما مردم 101 - 75,000,000  هستیم، خیلی قدرت زیادی داریم!

تنها آدم های ضعیف به جبر اعتقاد دارند. خدا با این عظمت برای بنده هاش جبر قائل نیست.

/ 1 نظر / 18 بازدید
دکتر علی شریعتی

سلام هر چی باشه اصلاحات از بقیه بهتره نمیدونم چرا این جمله برای سواستفاده هنوز جواب میده میگن اصلاحات اشرافیگری دارند بابا این دولت رجایی احمدی نژاد که اصولگرا بود کجاش مردمی و حامی مردم ضعیف بود؟ خیلی ساله بر علیه رفسنجانی تبلیغ بد می کنند اگه این آقا واقعا بدهستش داخل نظام مقدس چیکار می کنه؟