کابینه

عضو حزب کارگزاران (حسین مرعشی): اصلاح‌طلبان برنده شده‌اند، چرا در کابینه نباشند

عضو کارگروه تعیین کابینه روحانی (یونسی) : بنای کار ما در کارگروه‌ها تنها شایسته‌سالاری و هماهنگی با جریان اعتدال و اصلاح‌طلبی است

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که  برخی کاندیداهای جریان اصلاحات می گویند روحانی اصلاح طلب نیست گفت:  آنها حزبی نگاه می کنند اما با توجه به بینش، گفتار و عمل یک فرد می توان فهمید که اصلاح طلب هست یا نیست.

یونسی افزود: اگر روحانی و بنده عضو هیچ حزب اصلاح طلب نیستیم به این معنا نیست که منش و روش اصلاح طلبانه نداریم.

سانسور عجیب سخنان مشاور هاشمی توسط رسانه های اصلاح طلب/ نگاه راست سنتی به اصلاح طلبان را بهتر بشناسیم

وزیر کشور آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد چگونگی انتخاب دکتر احمدی نژاد به عنوان استاندار اردیبل هم اظهار داشت:« آقای مهندس تابش هم استاندار خوزستان بود که ایشان را به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور منصوب کردم. آقای احمدی نژاد دانشجوی علم و صنعت بود و آقای تابش هم در همین دانشگاه تحصیل می کردند. آقای تابش پیشنهاد کردند برای آقای ثمره هاشمی و آقای احمدی نژاد پست هایی در نظر بگیریم. در نهایت آقای احمدی نژاد را به عنوان استاندار اردیبل معرفی کردیم. ما از کار و عملکرد ایشان راضی بودیم و حتی یک بار هم به عنوان استاندار نمونه معرفی شدند.»

وی در مورد رابطه هاشمی و احمدی نژاد هم اظهار داشت:«ایشان استاندار آقای هاشمی بودند و آقای هاشمی با حضور ایشان در اردبیل موافق بودند. آقای احمدی نژاد برای نخستین بار آب گرم های سرعین را سرو سامان دادند و استخر و حمام های بهداشتی در آن منطقه ساختند و در مدتی کوتاه این کار را انجام دادند. ایشان در دوره استانداری درخشیدند؛ اما من باور نمی کردم که یک روز شهردار و رئیس جمهور شوند.»

بشارتی در بخش دیگری از مصاحبه خود با محمدحسین رنجبران راجع به مطرح شدن طرح ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی گفت:« این موضوع دروغ محض است. یکی از روزنامه های پر تیراژ نوشته بود که حسین مرعشی گفته «خوب است قانون اساسی را تغییر دهیم تا آقای هاشمی مادام العمر رئیس جمهور ایران باشد.» آقای هاشمی هم بعد از خواندن این مطلب تکذبیه صادر کردند و گفتند مملکت پر از نیروهای متخصص است و این صحبت ها درست نیست.»

عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار (سهیلا جلودارزاده) با بیان اینکه برنامه های ارائه شده از سوی روحانی کاملا یک برنامه اصلاح طلبانه است گفت: برای اصلاح طلبان مهم این است که برنامه هایی در راستای اهداف و دیدگاههای اصلاح طلبی اجرایی شود

 

سهم خواهی مجمع اصلاح طلبان مازندران از کابینه روحانی !

در حالی که انتظار می رفت تشکل های سیاسی و نخبگان استان مازندران با اقدامی سنجیده به دنبال اعلام مطالبات استان از دولت آتی باشند تشکل اصلاح طلبان مازندران با ارسال درخواستی به معرفی چهره هایی برای مدیریت کلان کشور اقدام نموده است چهره هایی که در میان آن ها افرادی با کم ترین سابقه اجرایی و مدیریتی نیز مشاهده می شوند اسامی اعلام شده را به نقل از مازند نومه مشاهده نمایید.

مجمع اصلاح طلبان مازندران پس از بحث و بررسی های کارشناسی و استفاده از تحلیلگران مجرب سیاسی و مشاوره با پیشکسوتان سیاسی برای کمک به دولت تدبیر و امید برای استفاده از قابلیت ها و توانمندی های فرزندان شایسته استان مازندران درمناصب و مدیریت های کشور برای خدمت به مردم و جامعه ،لیست پیشنهادی خود را خطاب به جناب آقای دکترحسن روحانی رئیس جمهور منتخب و محبوب مردم اعلام نمود.»

۱)دکتررضا امیری صالحی: وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی،وزارت علوم تحقیقات وفناوری و سازمان گردشگری ،میراث فرهنگی و صنایع دستی

۲) آقای مهندس کشاورزیان: وزارت صنعت،معدن،تجارت

۳)جعفررحمانزاده: وزارت کار،تعاون،رفاه اجتماعی

۴)مهندس نریمان: وزارت راه و شهرسازی

۵)حاج ولی رعیت: وزارت دادگستری

۶)دکترعباسعلی بهاری: وزارت علوم، تحقیقات وفناوری

۷)آقای علی اصغررحمانی: وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی

۸)آقای سیدهادی حسینی نماینده مردم قائمشهر،سوادکوه و سیمرغ :وزارت ورزش و جوانان

۹)دکتررحیم ابوالحسنی: وزارت آموزش وپرورش

۱۰)دکترعلیرضا صفاریان: وزارت جهادکشاورزی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور

۱۱)دکترانوشیروان محسنی: وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

۱۲)آقای دکترابوالقاسم روحی: معاون پارلمانی رئیس جمهور،رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کشور، معاونت نظارت و بازرسی

۱۳)آقای یداالله طاهرنژاد: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری ،میراث فرهنگی وصنایع دستی

۱۴)آقای عیسی ولائی: معاونت حقوقی رئیس جمهور

۱۵)آقای غلام گرزین: معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور

۱۶)خانم دکترجمیله سالار: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور

۱۷)علی اصغریوسف نژاد:معاونت توسعه منابع انسانی رئیس جمهور

۱۸)جناب آقای عسکری فقیه:رئیس سازمان حج و زیارت

۱۹)دکترصمدآقامیری: رئیس سازمان هلال احمرجمهوری اسلامی ایران

لازم به ذکراست این متن به شماره۱۲/۱۰۰د م تاریخ۶/۴/۹۲باامضای آقای مهدی احمدی فولادی -رئیس مجمع اصلاح طلبان استان مازندران- و آقای علی اکبربهمنش- دبیرمجمع اصلاح طلبان استان مازندران- جهت درج در رسانه های مکتوب و مجازی برای اطلاع عموم مردم ارسال شده است.

سهم 95 درصدی اصلاح طلبان از کابینه روحانی!

صراط نجفقلی حبیبی در حالی این موضع را پیش کشیده که حسن روحانی منتخب جدید مردم تصریح کرده چهره‌ای فراجناحی است. اما نجفقلی حبیبی در مصاحبه با روزنامه شرق می‌گوید: در اینکه اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات هستند شکی نیست. اصلاح‌طلبان بر پایه همان خردورزی که بحث شد طالب تصاحب همه مسئولیت‌ها نیستند زیرا می‌دانند که این مسئله خودش مشکل‌ساز است پس از ابتدا اعلام کردند که مصالح ملی برای ما اولویت دارد و نه مسئولیت‌ها.

از سویی روشن است دولتی که می‌‌خواهد افراد متخصص و خردمند و اعتدال‌گرا را مسئول کند باید به دنبال همه آدم‌هایی که می‌شناسد، برود. حالا ممکن است در میان این آدم‌‌ها 5 تا اصولگرا باشد 100 تا هم اصلاح‌طلب، این فرقی ندارد و نباید سهم‌خواهی کرد(!)

چه کسانی در تشکیل کابینه روحانی نقش دارند؟

در میان افرادی که از آنها در دولت یازدهم نام برده می‌شود افرادی هستند که فارغ از سمتی که خواهند گرفت در تشکیل کابینه و انتخاب وزرا نقشی مؤثر دارند. چهره‌های نزدیک به روحانی که تا پیش از این از او در فرایند انتخابات حمایت می‌کردند حالا نیز به کمک او آمده‌اند.
۵۹۸ به نقل از مشرق، اکنون سه هفته می‌گذرد که حسن روحانی، نامزد جریانی که این روزها با عنوان اعتدال از آن یاد می‌شود، ردای رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران را به تن کرده و خود را برای نقل مکان به ساختمان سفید پاستور آماده می‌کند. بدیهی است او به تنهایی به پاستور نخواهد رفت، بلکه یارانی را برای خود گزینش می‌کند تا در هدایت قویه‌مجریه کشور او را یاری کنند؛ یارانی که از فردای انتخابات ریاست‌جمهوری حرف و حدیث‌های مختلفی درباره آنها منتشر شده و بخشی از این حرف‌ها نیز به‌طور رسمی مورد تکذیب قرار گرفته است.

اما از این میان هستند گروه‌ها و چهره‌هایی که فارغ از پستی که در آینده خواهند گرفت، در تشکیل کابینه و انتخاب وزرا قهرا نقشی موثر ایفا می‌کنند. چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور که تا پیش از این قویا از او در مبارزه انتخاباتی حمایت می‌کردند و حالا نیز برای کمک به او آماده‌اند.

با نگاهی کلی به تیم دیپلماتیک حسن روحانی در گذشته و نوع نگاه این افراد به دستگاه دیپلماسی، نیز به چند دسته کلی برمی‌خوریم. ۱- تیم مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۲- تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در شورای عالی امنیت ملی، ۳- تیم اصولگرایان نزدیک به روحانی، ۴- تیم اصلاح‌طلبان نزدیک به روحانی، ۵- تیم اعتدال و توسعه، که مشرق نیوز در گزارشی مفصل چهره هایی که سال ها در وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی با روحانی همکاری داشته اند را معرفی کرده است. (اینجا)

روحانی که سال‌ها در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص فعال بوده اکنون با پشتوانه‌ای از تجربیات و مطالعات امنیتی-سیاسی-نظامی، سیاست‌خارجی و اقتصادی قصد دارد کشور را مدیریت کند. 

او که بارها در این مدت سخن از تشکیل دولت فراجناحی گفته است و با شعار “اعتدال” و “اعتدال گرایی” پا به عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشته بود، اکنون قرار است به وعده های خود جامه عمل بپوشاند و با تشکیل کابینه ای قوی اعم از افراد اصولگرا و اصلاح طلب نخستین گام خود را در مسیر اعتدال گرایی بردارد. 

اما در برداشتن همین گام نخست چهره‌های نزدیک به حسن روحانی که تا پیش از این قویا از او در رقابت های انتخاباتی حمایت می‌کردند و یا سال‌ها در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با او کار کرده اند می توانند در تصمیمات او در انتخاب وزرای کابینه نقش بسزایی را ایفا کنند.

در رأس آنها اکبر هاشمی رفسنجانی قرار دارد و شخصیت‌هایی مانند علی یونسی، حسام‌الدین آشنا، محمد‌باقر نوبخت، کمال خرازی، اکبر ترکان، ناطق نوری ، علی ربیعی، محمود واعظی، محمدجواد ظریف، علی‌اکبر صالحی و … اینان حلقه اصلی حامیان گذشته و تصمیم‌سازان امروز دولت یازدهم هستند.

تاکنون سه کارگروه سیاست، اقتصاد و فرهنگ توسط نزدیکان حسن روحانی برای تعیین کابینه تشکیل شده است.  در این گزارش مروری داریم بر کارنامه برخی از افراد نزدیک به حسن روحانی که گمان می رود تاثیرگذاری زیادی در کابینه آینده داشته باشند.

اکبر هاشمی‌رفسنجانی:

میزان نزدیکی حسن روحانی به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آنقدرها هست که روحانی این سال‌های پس از ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد را در مرکز پژوهش‌های این مجمع سپری کند.

در ابتدای راه رقابت های انتخاباتی حسن روحانی کسی بود که نامش به عنوان  گزینه طرح وحدت ملی که بعضا از سوی هاشمی مطرح می شد، نیز در رسانه ها یاد می‌کردند، اما با جدی شدن تصمیم روحانی از او به عنوان فردی مستقل و فراجناحی نام برده شد.

کاندیداتوری هاشمی‌رفسنجانی که با ناراحتی و دلخوری برخی از نامزدها که مدت ها در حال تبلیغات و معرفی خود بودند همراه شد و حواشی خاصی را در اردوگاه روحانی به همراه آورد. همه ناظران در آن مقطع منتظر بودند تا روحانی به همراه برخی دیگر از نامزد‌های اصلاح‌طلب کناره‌گیری کند، که بعدا خبر رسید خود آیت‌الله از نامزد‌های نزدیک به خودش خواسته تا در عرصه انتخابات بمانند.

یاسر هاشمی که حالا خودش از چهره‌های موثر در دولت آینده به‌حساب می‌آید در بحبوحه انتخابات گفته بود: «آقای روحانی در چند مرحله با آقای هاشمی مشورت کرده‌اند و فکر می‌کنم اگر فضای انتخاباتی به همین شکل باقی بماند این مشورت‌ها تا زمان انتخابات هم ادامه پیدا کند.

گرچه بسیاری می‌گویند هاشمی‌رفسنجانی سهم زیادی در کابینه آینده خواهد داشت اما برخی دیگر معتقدند هاشمی چندان فشاری به روحانی برای چینش کابینه وارد نمی‌کند و روحانی نیز استقلال خود را در سمت منتخب مردم جمهوری اسلامی در مواجه با دیگران حفظ می کند.

علی اکبر ناطق نوری:

حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که در دوره‌های اول، سوم، چهارم و پنجم نماینده و دوره‌های چهارم و پنجم رییس مجلس شورای اسلامی بوده است نیز یکی از افرادی است که به گفته نزدیکان روحانی جدیدا به جمع مشاوران حسن روحانی پیوسته است.

گفته می شود، وی برای تشکیل کابینه ی روحانی استفاده از چهره های با تجربه ای چون محمود حجتی، حبیب الله بیطرف، محمد رضا نعمت زاده،اسحاق جهانگیری،حجت الاسلام شفیعی، مصطفی پورمحمدی، علی یونسی، احمد مسجد جامعی، محمد باقرقالیباف، محمد باقر ذوالقدر و علی اکبر ولایتی را پیشنهاد داده است.

 
 

ناطق نوری به همراه هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و سید حسن خمینی، چهار عضو اصلی ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان بود که در روز ۲۱ خرداد ۱۳۹۲، حسن روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی این ائتلاف معرفی نمودند و ضمن تشکر از کناره گیری عارف، به حمایت از روحانی پرداختند.

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه ای گفته بود نظر من برای انتخابات یازدهم آقای ناطق نوری بود اما ایشان نپذیرفت و دکتر حسن روحانی را پیشنهاد کرد و سپس من به همراه ایشان تصمیم گرفتیم به طور مشترک از دکتر روحانی حمایت کنیم.

علی یونسی:

وزیر اطلاعات دولت خاتمی که پس از ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای جانشین دری نجف‌آبادی مستعفی شد، چهره‌ای که اگرچه مانند خود حسن روحانی دارای سابقه قابل توجه اطلاعاتی و امنیتی است و نامش با رخداد تلخ قتل‌های زنجیره‌ای گره خورده است اما از محبوبیتی نسبی در میان اصلاح‌طلبان و حامیان روحانی برخوردار است.

یونسی از اولین چهره‌های شناخته شده‌ای است که از کاندیداتوری روحانی حمایت کرد و برای تشکیل ستاد‌های استانی وی به شهر‌های مختلف رفت.

یونسی یکی از تاثیرگذار‌ترین افراد در طراحی سازمان قضایی ارتش بوده است. او همچنین نماینده جانشین فرمانده کل قوا در حفاظت اطلاعات ارتش و حاکم شرع ویژه امور قضایی خانواده‌های شاهد سراسر کشور از سوی مقام معظم رهبری بوده است.

حالا این وزیر شش ساله در کابینه خاتمی با تجربه‌ای قابل توجه از چهره‌های مورد وثوق رئیس‌جمهور منتخب است که گفته می‌شود احتمالا تصدی وزارت کشور را بر‌عهده خواهد گرفت. او در تعیین‌تکلیف پست‌های سیاسی نقش مهمی برعهده دارد.

علی ربیعی:

علی ربیعی، فرد دیگری است که در حوزه سیاسی مورد اعتماد حسن روحانی است. وی که معروف به “عباد” است مسؤول اجرایی دبیرخانه شورای امنیت ملی در دوره ریاست‌جمهوری سید‌محمد خاتمی و عضو کمیته سه‌‏نفری ‏تحقیق قتل‌های زنجیره‌ای بود. علی ربیعی، مدرس دانشگاه تهران، عضو هیئت علمی ‌دانشگاه پیام‌نور، محقق و نویسنده در حوزه جامعه‌شناسی سیاسی و مدیریت و مشاور اجتماعی سید‌محمد خاتمی طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بوده است.

ربیعی از دوستان و معتمدان خاتمی است و مشاور اجتماعی خاتمی در دوره هشت ساله ریاست جمهوری وی بوده‌است.

از ربیعی به‌عنوان یکی از گزینه‌های وزارت رفاه و امور اجتماعی نیز یاد شده است. اما آنچه قابل اتکاست نقش وی در تشکیل و ترکیب کابینه دولت یازدهم است.

یاسر ‌هاشمی:

یاسر هاشمی رفسنجانی سومین پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی و کوچکترین عضو این خانواده است که در بلژیک تحصیل کرده و برخلاف برادرش مهدی، تاکنون از خود چهره ای غیررسانه ای و در سایه نشان داده است و همواره تلاش کرده تا کارهایش را به دور از جنجال های خبری انجام دهد.

 

او یکی دیگر از چهره های موثر در تصمیمات حسن روحانی است، که در ماجرای کاندیداتوری و رقابت های انتخاباتی وی نقش ایفا می کرد. او در کنار خواهرش فاطمه از جمله چهره های منتسب به خانواده هاشمی بودند که در همایش های انتخاباتی روحانی مکررا حضور می یافتند و در خصوص روابط پدرشان با روحانی اظهارنظر می کردند.

یاسر هاشمی که تا‌کنون بیشتر به‌عنوان یک فعال اقتصادی شناخته شده و رسانه‌ای شدنش به واسطه دفاع از پدرش بوده است. وی تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان نیکان و تحصیلات دانشگاهی‌اش را در دانشگاه تهران و بلژیک گذرانده ‌است. در مورد علائق وی اغلب مطالب با محوریت دوست داشتن آثار باستانی مطرح می‌شود.

او البته در سوارکاری هم تبحر فراوانی دارد و یک بار که نامزد ریاست فدراسیون سوارکاری بود از محمدرضا تابش از اعضای خانواده سیدمحمد خاتمی در دوران ریاست مهرعلیزاده بر سازمان ورزش شکست خورد.

گفته می‌شود یاسر هاشمی احتمالا تصدی وزارت ورزش و جوانان را بر‌عهده خواهد گرفت. او اخیرا در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی درباره احتمال وزارتش پرسیده است، تصریح کرده: «انتشار لیست‌های عجیب و غریب گمانه‌زنی رسانه‌هایی است که به اعتقاد من هدفشان آشتی ملی نیست. کسانی که این شایعات را مطرح می‌کنند می‌خواهند طوری وانمود کنند که دایره انتخاب آقای روحانی بسیار محدود است. در پاسخ به این سوال شما باید بگویم به خاطر مردم اجازه سهم‌خواهی در دولت تدبیر و امید نداریم.»

 

فاطمه‌ هاشمی:

شاید بتوان فاطمه هاشمی را بی حاشیه ترین فرزند آیت الله هاشمی دانست. او رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص است و هموراه با منشی اعتدالی با قضایا برخورد کرده است. شاید به دلیل همین منش اعتدالی باشد که سر از شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در آورده است.

 

او عضو دیگر خانواده هاشمی‌ است، که در حلقه اول مشاوران رئیس‌جمهور قرار دارد. وی فعالیت خود را در سال ۱۳۷۳ در بنیاد بیماری‌های خاص آغاز کرد. در سال ۱۳۷۷ فدراسیون ورزشی بیماران خاص تاسیس و تحت نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی قرار گرفت، وی در سال ۱۳۸۴ ریاست این فدراسیون را برعهده گرفت. فاطمه هاشمی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۸۸ از این سمت استعفا کرد و سمت دولتی دیگری ندارد. وی در بیان دلیل استعفایش بیانیه‌ای گلایه‌آمیز منتشر کرد.

در چهار سال گذشته او البته کمتر از خواهرش اما از منتقدان دولت بوده است.

 

محمد‌‌باقر نوبخت:

در تیم اقتصادی مشاوران حسن روحانی شاخص‌ترین چهره محمد‌باقر نوبخت است. اقتصاددان سیاستمداری که از پیش از این نیز مورد اعتماد هاشمی‌رفسنجانی بوده و در چند مناظره تلویزیونی از سیاست‌های وی حمایت کرده است. نوبخت چهار دوره نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بوده است. وی در هر چهار دوره، به‌عنوان نماینده منتخب نخست شهر، از طرف مردم با اختلاف آرای شدید و قابل توجه، برگزیده شد.

 

وی اکنون، به‌عنوان معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرکل حزب اعتدال و توسعه فعالیت می‌کند و از نزدیکان آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی محسوب می‌شود. نوبخت در انتخابات ریاست‌جمهوری از حامیان حسن روحانی بود و به‌عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی وی فعالیت می‌کرد و به استان‌های مختلف برای جذب آرای مردم برای روحانی سفر می‌کرد. گفته می‌شود او وزیر اقتصاد دولت یازدهم خواهد بود.

او در یک موضعگیری در خصوص هدفمندی یارانه‌ها گفته است: «عدالت حکم می‌کند با همان چشمی ‌که به افراد فاقد درآمد نگاه می‌کنیم، به افراد غنی نگاه نکنیم. ۵/۳ میلیونم نفر مذکور تنها نیم‌درصد یک دهک جامعه را تشکیل می‌دهند، بنابراین اگر به دو دهک ثروتمند یارانه نقدی ندهیم و این پرداخت به نوع دیگری باشد، یارانه نقدی ۵/۳ میلیون نفر بیکار چهار برابر خواهد شد؛ بنابراین با اجرای چنین برنامه‌ای عدالت بهتر برقرار می‌شود.»

 

محمد نهاوندیان:

چهره اقتصادی دیگر روحانی، محمد نهاوندیان، رئیس کنونی اتاق بازرگانی ایران و از فعالان اقتصادی شاخص کشور است. وی معاون وقت دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران (معاون علی لاریجانی)، عضو ستاد ویژه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، رئیس مرکز بررسی برای الحاق به سازمان تجارت جهانی در جمهوری اسلامی، معاونت سابق وزارت بازرگانی و دارنده سابقه سمت‌های اقتصادی-سیاسی دیگر است. او فارغ‌التحصیل مدرسه علوی و دارای تحصیلات حوزوی و همچنین دکترای اقتصاد از آمریکاست. رفت و آمد به آمریکا در سال ۸۵ و داشتن اقامت آمریکای او بسیار خبرساز شد.

او در آمریکا موسسه‌ای به نام تحقیقات و اطلاعات اسلامی در واشنگتن تاسیس کرد و با چهل مرکز اسلامی آمریکا برای همکاری بین آنها ارتباط برقرار کرد. در نتیجه شورایی تشکیل شد به نام شورای همکاری اسلامی که هر ماه در یک ایالت جلسه تشکیل می‌داد. او ۸ سال با خانواده‌اش در آمریکا به سر برد و فوق‌لیسانس و دکترا گرفت.

محمد نهاوندیان البته بیشتر از اینکه به روحانی نزدیک باشد چهره‌ای نزدیک به علی لاریجانی محسوب می‌شود. طبق شنیده‌ها نهاوندیان میل چندانی برای ورود به کابینه ندارد و قصد دارد به‌عنوان مشاور روحانی فعالیت کند.

 

اکبر ترکان:

ترکان اقتصاددان دیگری است که با سابقه وزارت دفاع و معاونت وزارت نفت در لیست مشاوران رئیس‌جمهور به چشم می‌خورد. اکبر ترکان تنها فرد غیر‌نظامی است که در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیده‌است.

وی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوم خرداد ۱۳۷۶ از نامزدی علی‌اکبر ناطق‌نوری حمایت کرد و در کابینه اول محمود احمدی‌نژاد به مدت چهار سال معاونت وزارت نفت را بر‌عهده داشت که سرانجام در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ از کار برکنار شد.

ترکان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ به‌عنوان قائم‌مقام و معاون ستاد انتخاباتی حسن روحانی فعالیت کرد. او از گزینه‌های وزارت نفت است. او همچنین به‌عنوان نماینده رئیس‌جمهور منتخب برای تعامل با دولت فعلی در کنار حمید بقایی معرفی شده است.

در مورد او هم گفته می‌شود که تمایلی برای به‌عهده گرفتن یک وزارتخانه ندارد.

 

محمدرضا نعمت‌زاده:

دیگر چهره مورد اعتماد روحانی برای عرصه اقتصاد است. محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنایع دولت هاشمی‌رفسنجانی بود. وی همچنین معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی ‌در کابینه‌های خاتمی و معاونت وزارت نفت در امور پخش و پالایش را در کابینه احمدی‌نژاد به‌عهده داشته‌است. نعمت‌زاده در دولت احمدی‌نژاد مشاور ویژه وزیر نفت بود که پس از مصاحبه با روزنامه اعتماد و انتقاد از عملکرد احمدی‌نژاد و متفاوت دانستن وی با رجایی، بلافاصله از این سمت برکنار شد.

وی درباره دولت آینده گفته است: «متملقان و چاپلوسان در دولت آینده جایی ندارند و منتقدان دلسوز جایگاه خواهند یافت؛ همچنین دروغ و تزویر جای خود را به یکدلی می‌دهد. کشور ما، ایران اسلامی در چند سال اخیر با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم کرد و اگر هوشیاری ملت فهیم ایران اسلامی نبود، وضعیت اسفباری به وجود می‌آمد.»

آخرین اخبار در مورد او حکایت از تحویل گرفتن نهاد ریاست‌جمهوری از حمید بقایی دارد. ممکن است او معاون اجرایی و رئیس نهاد ریاست جمهوری شود.

در میان اقتصادی‌های حسن روحانی اختلاف‌نظر هم دیده می‌شود، از جمله گروهی از این طیف هستند که با افرادی که در بالا ذکر شدند، کمی متفاوت به نظر می‌رسند. گروهی که تیم موازی برای حوزه اقتصاد دولت را تشکیل می‌دهند. اسحاق جهانگیری، مسعود نیلی و محمد‌علی نجفی اعضای این تیم را تشکیل می‌دهند.

 

اسحاق جهانگیری:

از وی به‌عنوان رئیس ستاد هاشمی‌‌رفسنجانی نام برده می‌شد، در حالی که خود او کاندیدای ریاست‌جمهوری بود که تایید صلاحیت نشد. او در مجالس دوم و سوم نماینده جیرفت بوده است و در سال ۱۳۷۱ در دولت هاشمی‌رفسنجانی به سمت استاندار استان اصفهان منصوب شد و به جای غلامحسین کرباسچی نشست. جهانگیری از موسسان حزب کارگزاران سازندگی بود و هم‌اکنون عضو شورای مرکزی آن است. با پیروزی محمد خاتمی در انتخابات، جهانگیری به‌عنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس پنجم معرفی و موفق به کسب رای اعتماد شد. وی در هر دو دوره ریاست‌جمهوری خاتمی وزیر صنایع و معادن بود.

گرچه اختلافاتی با برخی اعضای تیم روحانی از جمله نعمت زاده دارد اما شانس فراوانی برای وزارت صنعت پیش روی خود می‌بیند.

مسعود نیلی:

نیلی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۰ سرپرست دپارتمان اقتصاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف بوده است. از او تاکنون هفت جلد کتاب و تعداد زیادی مقاله در حوزه‌های مختلف اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی منتشر شده است. از کتاب‌های منتشر‌شده او می‌توان اقتصاد ایران، اقتصاد ایران و معمای توسعه‌نیافتگی و تجربه توسعه صنعتی در جهان را نام برد. زمینه علمی ‌مورد علاقه او اقتصاد سیاسی و اقتصاد کلان است.

نیلی در فروردین گذشته در یک برنامه تلویزیونی با نمایش نمودارهایی اعلام کرد که متوسط خالص اشتغال ایجاد‌شده (مابه‌التفاوت اشتغال ایجاد‌شده و بیکاری ایجاد‌شده) طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ (در دولت احمدی‌نژاد) به‌طور ‌بی‌سابقه‌ای کم بوده و حدودا فقط چهارده هزار عدد در سال بوده است. نمودارهای نیلی نشان می‌داد که متوسط خالص اشتغال ایجادشده در دوره‌های مشابه قبلی چند صد‌هزار نفر در سال بوده است. این سخنان او با انتقاد شدید دولت مواجه شد.

نیلی البته همراه نجفی حدود ۳سالی در سازمان برنامه بود که در پی اختلاف با طیف مشارکت به همراه نجفی از دولت رفت.

 

محمد‌علی نجفی:

یک اقتصاددان مشهور دیگر در میان یاران رئیس‌جمهور جدید، محمد‌علی نجفی است. او از بنیانگذاران حزب کارگزاران سازندگی است و هم‌اکنون یکی از اعضای شورای شهر تهران و عضو هیات علمی ‌دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی‌شریف است. او از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در دولت‌های باهنر، مهدوی‌کنی و موسوی، وزیر فرهنگ و آموزش عالی و در دولت هاشمی‌رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران بود. وی در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. وزارت آموزش و پرورش در دولت هاشمی مسئولیت دیگر او بوده است.

در حوزه سیاست خارجی اما چهره‌های شاخص دیگری مورد مشورت رئیس‌جمهور هستند، افرادی مانند کمال خرازی، محمد‌‌جواد ظریف، محمود واعظی، حسین موسویان و علی‌اکبر صالحی.

سید کمال خرازی:

وزیر خارجه دولت خاتمی در سیاست خارجی دولت آینده نیز اثر‌گذار خواهد بود. سید کمال خرازی که هشت سال سکان سیاست خارجی را از سال ۷۶ تا ۸۴ در دست داشت، حالا از یاران نزدیک حسن روحانی به‌حساب می‌آید. او دوره کارشناسی زبان عربی و کارشناسی‌ارشد علوم تربیتی را در دانشگاه تهران و دکترای رشته مدیریت آموزشی را در دانشگاه هیوستون آمریکا گذرانده است. او در دوران جنگ تحمیلی نیز مسئولیت ستاد تبلیغات جنگ را بر عهده داشته است.

گفته می‌شود دورانی که وی در آمریکا مشغول تحصیل بوده، مصادف با سفر روحانی به این کشور است و دوستی این دو در این برهه تقویت می‌شود.

 

محمد‌جواد ظریف:

ظریف دیگر چهره نزدیک به روحانی است که سابقه قابل توجهی در حوزه سیاست خارجی دارد. وی به مدت پنج سال سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بوده است. مسئولیت ظریف در این پست بعد از ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد نیز ادامه یافت و بعدا خزائی جایگزین او شد. وی پس از این در مرکز تحقیقات استراتژیک که روحانی ریاست آن را بر عهده داشت، فعال بوده است.

 

محمود واعظی:

محمود واعظی از کارگزاران سیاست خارجی دوره ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی است. او که اکنون در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام سمت معاونت سیاست خارجی را عهده‌دار است، در سال ۱۳۶۵ و در آستانه چهل سالگی وارد وزارت‌خارجه می‌شود. ابتدا به‌عنوان مشاور وزیر، بعد از یک‌سال ریاست ستاد روابط اقتصادی وزارت‌خارجه را عهده‌دار می‌شود و در سال ۱۳۶۸ معاون سیاسی اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه می‌شود. واعظی که در تمام این سال‌ها با علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه وقت کار می‌کرده است، پس از ولایتی نیز به‌مدت دو سال (از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸) در سمت معاون اقتصادی وزارت‌خارجه مشغول به‌کار می‌شود. واعظی از سال ۱۳۷۸ تاکنون در مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به‌کار است.

 

سید‌ امیر‌‌حسین موسویان:

معاون جنجالی روحانی در دوران تصدی وی بر شورای‌عالی امنیت ملی نیز این روزها در حلقه مشاوران رئیس‌جمهور قرار دارد. امیر‌‌حسین موسویان سید‌زاده دیپلمات و مذاکره‌‌کننده ارشد هسته

/ 5 نظر / 27 بازدید
علیجانی

سیاسی هم که هستی فقط بپا دل مارو نشکنی

علیجانی

به قول استاد کاوه ( شاعر ) بپا دلا رو نشکنی خیلی خطرناکه حسن ما شاعریم . به قول مولانا ( این شعرو به هویج گفته بودم ) : شب گشت ولیک پیش اغیار روز است شب من از رخ یار گر جمله عالم خار گیرد ماییم ز وست غرق گلزار گر گشت جهان خراب و معمور مست است دل و خراب دلدار زیرا که خبر همه ملولیست این بی خبری است اصل اخبار دل ما نمیشکنه . خاصیت مولانا دوستانه . فقط یار

علیجانی

شب گشت ولیک پیش اغیار روز است شب من از رخ یار گر جمله عالم خار گیرد ماییم ز وست غرق گلزار گر گشت جهان خراب و معمور مست است دل و خراب دلدار زیرا که خبر همه ملولیست این بی خبری است اصل اخبار فقط وقتی خواستی شعرای منو بنویسی یه جوری بنویس که هم خودت بفهمی هم من .

علیجانی

ما که قبول کردیم شعرا رو بذاری شعر سنتی باید به شکل خاص خودش نوشته بشه شعرای منو اینجوری ننویسی