چرک ِ کف ِ دست

امروز خوشحالم، با تمام خستگیم، با تمام دوندگیم، با تمام بی حوصلگیم اما خوشحالم

پول نسبتا خوبی دستم اومد. بیشتر از حدی که فکرشو میکردم. هرچند قبل از اینکه با دیدن موجودی حسابم به شعف برسم، در عرض یک ساعت هیچیش نموند! البته بنده عادت ندارم به قول قدیمیها خرج عتینا کنم بلاهای دیگه ای سرش اومد.

پول چرک کف دست نیست! من با جمله "پول چرک کف دسته" مشکل دارم.

هرکی گفته یا دستش به پول نمیرسیده! یا تو واقعیت زندگی نمیکرده، ماورایی بوده! یا به احتمال دیگه ای پولشو خیلی راحت به باد میداده و با این جمله توجیهی برای اینکارش داشته.

یادمه یه روزی رفتم به یکی از شعب بانک مسکن. دیدم به دیوار زده : در اسلام، ثروت اندوزی و جمع کردن مال حرام است. !! 

یک کم فکر کردم فهمیدم منظورش چیه اما تکلیف برداشت اولیه که از این جمله میشه چیه؟!! یعنی ثروت در اسلام حرامه!! با این برداشت یا به اسلام ناسزا میگی یا به آرزوهای خودت!! با چه فتواهای ناشتا ناشتایی از ثروت، قدرت، اعتمادبه نفس و کارهایی که میشه با پول انجام داد دور میشیم.

با پول میشه کسی که دوستش داری خوشحال کنی. با پول میشه کسی ُ به زندگی امیدوار کرد. با پول میشه به یک رستوران بری و هرچی دلت میخواد بخوری انقدر که نتونی پاشی راه بری! با پول میشه به انگشتر طلا سفارش بدی که روش اسم همسرت در کنار "دوستت دارم" حک شده باشه و روز تولد، سالگرد ازدواج ... بهش هدیه بدی.  با پول میشه به همدیگه کمک کرد. با پول میشه دنیارو دید. با پول میشه حرفی برای گفتن داشت. با پول میشه سلامتی ُ حفظ کرد. با پول میشه نترسید...

شاید به این دلیله که یک سرمایه گذار ایرانی موفق نداریم که داستان موفقیت مالی خودشو نوشته باشه! از کارها و فکرهای لحظه ای که داشته، که شاید خیلی هاشون در لحظه غیرعملی و یا حتی خارج از عرف فکری مردم بوده بنویسه. هیچ سرمایه گذار ایرانی نبوده و نیست که جرئت نوشتن از مسیر موفقیتش داشته باشه. البته دلیل دیگه هم احتمالا تفکر فردگرایی و انحصارطلبانه همه ماست.

فکرم از جمله این بود: «خیلی سخته در مسیر جمع کردن مال، هرلحظه به خودت تلنگر بزنی که فقط من در این مال سهم ندارم و یک سری ادم دیگه سهیم اند و شاید اولین و نزدیک ترین ادمها، خانواده درجه یک ام باشن و بعد ادمهایی که از اینکه کنارم هستند مسئولیتی به گردنمه مثل فامیل و رفیق. که هنگام نیاز باید دستشونو بگیرم. و احتمالا به خاطر همین در اسلام تفکر مادیگرایی محض نداریم. بهتر بود جمله رو به شکل دیگه مینوشتن یا در این فتوا از واژه حرام استفاده نمیکردن»

ادمی مثل من با این طرز فکر خیلی در جریانات مالی ضربه خورده. و در نهایت اصل دیگه ای هم به قوانین پولی و رابطه ایش اضافه شده : «اغلب بخاطر ِ پول رابطه ها خدشه دار میشه پس موقع سهیم کردن ادمها از پولت مراقب باش، این کارت در اینده باعث به هم خوردن رابطه ات نشه!» یا همون ضرب المثل خودمون "حساب حسابه، کاکا برادر" یا "حساب به دینار، بخشش به خروار»

آرزوی روزی ُ دارم که در خیابون هیچ دستی برای انداختن پول دراز نشده باشه.

آرزوی روزی ُ دارم که هیچ بچه ای به جای رفتن به مدرسه تو خیابون فال نفروشه.

آرزوی روزی ُ دارم که هیچ دستی از روی ترحم پول کف ِ دست کس دیگه نذاره.

آرزوی روزی ُ دارم که ایستگاه پانزده خرداد مترو در ۱۲ ماه سال مثل بقیه ایستگاهها باشه!!

آرزوی روزی ُ دارم که یک جنس در شمال و جنوب و شرق و غرب تهران یک قیمت داشته باشه.

آرزوی روزی ُ دارم که زیر و رو اجناس یک کیفیت داشته باشه.

آرزوی روزی ُ دارم که مردم قبل از شروع هر فصل، قبل از گرون شدن یک جنس، قبل از خیلی چیزهای دیگه خودشونو برای خرید کردن و احتکار نکُشن. و بعدش هم ناله بی پولی و گرونی نکنن.

آرزوی روزی ُ دارم که ماها به خاطر ثروت به همدیگه احترام نذاریم.

آرزوی روزی ُ دارم که اگر قراره پولی قرض بدیم، وامی بدیم.. کسانی در اولویت باشن که نیاز و آبرو دارن. نه کسانی که ثروت دارن و نیازشون اینه که ماشین ۳۰ میلیونیشون به ۵۰ میلیونی تبدیل کنن!!

آرزوی روزی ُ دارم که با بالا رفتن قیمت سکه دادگاه های خانواده از هجوم آدمها منفجر نشه!!

آرزوی روزی ُ دارم که آقایون به سطحی از عقل برسن که خانومی که کنارشون زندگی کرده حق و حقوق مالی هم داره! مشترک در همه چیز!

آرزوی روزی ُ دارم که واژه ای به نام "اختلاف طبقاتی" وجود نداشته باشه. اختلاف سطح مالی منجر به اختلافات فرهنگی، سطح سلامتی، رفاهی و شهروندی نشه.

/ 3 نظر / 22 بازدید
سلیمی

سلام یه کامنت گذاشتم براتون نمی دونم نت قطع شد یا بهتون رسید[زبان] در هر حال خلاصش این بود که دلم برا نوشته هاتون تنگ شده و ارزوهاتونم خیلی قشنگه و خوشحال شدم از اینکه دوندگیهات نتیجه داد و پولی گیرت اومد تا لااقل خستگیش تو تنت نمونه[لبخند]

سلیمی

[هورا]تولده خودمو خودتونو پیشاپیش تبریک عرض می کنم[هورا]